O nás

Image
Image

Milena Dvořáková
BSc, RPA

porodní asistentka

Porodní asistentka s 40 letou praxí / doma i v zahraničí, v nemocnici i mimo nemocnici / otevřela v roce 2003 jednu z prvních soukromých a samostatně působících ordinací porodních asistentek v Praze.

Vzdělání získala na Krajské střední zdravotnické škole v Praze a vysokoškolský diplom v Anglii na Caledonian Glasgow University, kde vystudovala výzkum a statistiku.

Získala osvědčení od Ministerstva zdravotnictví České republiky na samostatnou práci v oboru po- rodní asistence.

Je bakalářkou porodních věd.

Praxi porodní asistentky praktikuje na propojení znalostí medicíny založené na důkazech společně s tradičními postupy na základě vědeckých výzkumů, které tyto postupy potvrzují.

Po dobu 20 let byla stálou frekventantkou kursů německé porodní asistentky B.Kosfeld, která své znalosti získala od válečných porodních asistentek s cílem předávat své znalosti dalším generacím.

Tyto historické znalosti jsou v souladu s nejnovějšími poznatky v oblasti porodnictví doplněné moderními metodami a znalostmi, které se dnes nazývají alternativními či psychologickými.

Praxe:

  • porodnice na Štvanici Praha 7 1978-1981
  • porodnice Na Bulovce Praha 8 1987 -1991
  • porodnice v Londýnské ul. Praha 2 1992-1994
  • první klinika gynekologie a porodnictví Gest v Praze 1994 -2003
  • první Porodní dům u Čápa v Čechách 2006-2008
  • první porodnice podporující fyziologické porody ve Vrchlabí 2008 -2014 s Českou konfederací porodních asistentek v letech 1998-2014
  • porodnice v Neratovicích 2021-2022

S týmem porodních asistentek vypracovala:

  • první odborné Standardy komunitních porodních asistentek, které byly otestovány během společné práce v Porodním domě u Čápa.

Spolupodílela se na získání a uspořádání kongresu ICM /druhého v Čechách a třicátého na světě/.

  • 30.Celosvětový kongres porodních asistentek ICM Prague 2014

Spoluautorka knih:

  • Porodní asistentkou krok za krokem
  • Péče porodní asistentky o těhotnou a rodící ženu v prostředí mimo porodnici
  • V porodnici jako doma.
Image
Image

Mgr. Irena Raisnerová

porodní asistentka

Porodní asistenka s 35 letou praxí na porodním sále, v gynekologických ambulancí, v centru reprodukční medicíny ale i v komunitě.

Vzdělání po gymnáziu získala na Střední zdravotnické škole v Pardubicích a specializačním studiu v Brně.

Vysokoškolský diplom získala na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

Během své praxe prošla celou řadou kurzů a seminářů, z nichž nejcennější pro praxi byl téměř 20 letý výcvik německé porodní asistentky Barbary Kosfeld.

Její odborné znalosti a pedagogické schopnosti předávat informace výrazně tento obor obohatily a přispěly k hlubšímu a komplexnímu pochopení péče o ženu.

Vychází z principu dlouhodobého zdraví.

Ve své přednáškové činnosti na Univerzitě Pardubice se zaměřovala především na Komunitní péči o ženy a jejich rodiny.

Působí též jako kraniosakrální terapeut /viz níže/ v péči o ženy před otěhotněním, v těhotenství, před porodem a v šestinedělí.

Praxe:

  • Porodnice Vrchlabí
  • Porodnice Neratovice
  • Porodnice Mělník
  • Porodnice Nymburk

Spoluautorka knihy:

  • Jak být šťastná porodní asistentka
Co je kraniosakrální terapie

 Kraniosakrální terapie (CST), je metoda zaměřující se na lebku (hlavu) a křížovou kost (velkou kost na základně páteře), u kterých bylo vědecky prokázáno, že řídí život udržující proudění tekutin v těle.

Kraniosakrální terapie je jemný, neinvazivní, praktický manuální terapeutický přístup, který přináší uzdravení prostřednictvím tekutosti těla. Existenci kraniosakrálního systému poprvé objevil osteopat Dr. William Sutherland na počátku 20. století a nazval jej kraniální osteopatie. A později znovu objeven, ověřen a vyvinut Dr. Johnem Upledgerem koncem 70. let počátkem 80. let, který ji po pěti letech výzkumu na lékařské fakultě Michiganské státní univerzity přejmenoval na Kraniosakrální terapii. V roce 1983 Dr. John, jak se mu s oblibou říkalo, založil výukový institut v Palm Beach na Floridě, aby vyučoval tuto kraniální sakrální metodu všem poskytovatelům zdravotní péče. Upledger Institute je i dnes velmi aktivní.

Kraniosakrální mechanismus pumpuje tekutinu produkovanou v mozku, nazývanou cerebrospinální mok (CSF) přes fasciální síť těla, jejímž účelem je lubrikovat klouby, svaly, orgány, všechny buňky a všechny tkáně.

 Je to hnací životní síla pro správné fungování systémů těla, CSF také nese léčebné vlastnosti na tělesná traumata, zranění a minulé operace.

Kraniosakrální terapie pomáhá těhotné ženě na její cestě k mateřství tím, že uvolňuje omezení v těle a pánvi a spoluvytváří optimální porodní zážitek. Během těhotenství je jedním z hlavních cílů uvolnit omezení v pánvi, aby se vyřešila bolest a napětí zad a kyčlí a aby se žena připravila na optimální porod včetně podpory optimální polohy plodu.

Kraniosakrální terapie pomáhá dítěti v děloze k optimálnímu porodu a bondingu.

podporuje vnitřní zdroje zdraví těhotných žen, usnadňuje globální rovnováhu v těle, srdci i duchu. Lehkým dotekem se může vyvážit pánev a děloha v těhotenství, aby se předešelo bolestem vazů, a tím i zadního postavení dětí ale i bolestem dolní části zad, kyčlí nebo žeber.

 Během porodu tím mohou ženy vytěžit z kraniosakrální terapie, které je k vyvážení a uvolnění pánve, dělohy a křížové kosti.

V poporodním období kraniosakrální terapie obnovuje muskuloskeletální reintegraci, emoční rovnováhu a zdraví pánve a pomáhá zmírnit nepohodlí během péče o novorozence a v mateřství.